Kňazi

ThLic. Ing. Jaroslav Chovanec

farár

Jaroslav Chovanec sa narodil 27. 11. 1970 v Košiciach. Základnú školu absolvoval na ZŠ Ružomberok – Rybárpole v rokoch 1977 – 1985. Prijali ho na Gymnázium Ružomberok, kde študoval v rokoch 1985 – 1988, potom prestúpil na Gymnázium Banská Štiavnica so zameraním na výučbu cudzích jazykov, aby sa pripravil na štúdium v zahraničí. Bol prijatý na Elektrotechnickú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej s tým, že bude vyslaný na štúdium na vysokú školu do Sovietskeho zväzu.

Po úspešnom zmaturovaní v lete 1989 nastúpil na Novosibirský elektrotechnický inštitút (NETI) v Novosibirsku, ZSSR, odbor Samočinné počítače. Po udalostiach v novembri 1989 a ukončení 1. ročníka NETI v lete 1990 prestúpil na materskú fakultu do Bratislavy a nastúpil do 2. ročníka EF. V roku 1993 bol zamestnaný na čiastočný úväzok v Ústave teórie riadenia a robotiky Slovenskej akadémie vied. V roku 1994 ukončil štúdium na EF Slovenskej technickej univerzity obhájením diplomovej práce a vykonaním štátnej skúšky v študijnom odbore Automatizácia.
V ten istý rok nastúpil na Rímskokatolícku cyrilometodskú bohosloveckú fakultu Univerzity Komenského – Teologický inštitút Spišské Podhradie – Spišská Kapitula, kde po 5 – ročnom štúdiu v roku 1999 zavŕšil vysokoškolské štúdium vykonaním štátnej skúšky v študijnom odbore Katolícka teológia (6 – ročné štúdium).

Po prijatí nižších ministérií bol v roku 1998 vysvätený na diakona a poverený vykonávaním diakonskej služby vo farnosti Stará Ľubovňa. Po kňazskej vysviacke v roku 1999 pôsobil ako kaplán v Kežmarku, Markušovciach (2000 – 2001), Vysokých Tatrách (2001 – 2003), ako správca farnosti v Holumnici (2003 – 2006), od 1. 7. 2006 ako farár v Trstenej.

V rokoch 2000 – 2002 bol spišským diecéznym biskupom menovaný za notára Cirkevného súdu Spišského biskupstva a za notára v diecéznej fáze procesu blahorečenia biskupa Jána Vojtaššáka.
V rokoch 2004 – 2006 vyučoval na Katolíckej univerzite Informatiku, najprv na Pedagogickej fakulte, odbor Sociálna práca, potom po reorganizačných zmenách na Teologickej fakulte. Dňa 9. 11. 2004 zavŕšil trojročné licenciátne štúdium na RKCMBF UK v Bratislave. 29. 4. 2006 bol menovaný členom Prípravnej komisie pre diecéznu synodu a 24. 4. 2008 ho diecézny biskup menoval za člena Synody.

Od kňazskej vysviacky publikoval články z teológie vo farských časopisoch. Zúčastnil sa niekoľkých medzinárodných konferencií a seminárov s aktívnou účasťou v Slovensku, Litve, Švajčiarsku a Nemecku.
Medzi jeho záujmy patrí história, knihy, šport, cestovanie, motorky.

Mgr. Peter Duffala

kaplán

Narodil som sa 24. januára 1987 a pochádzam z nemecky hovoriacej farnosti Chmeľnica. Po absolvovaní základnej školy v rokoch 1993-2002 som navštevoval Cirkevné gymnázium P. U. Olivu v Poprade, ktoré som úspešne ukončil maturitnou skúškou.
    Následne som 1 rok študoval informatiku na Žilinskej univerzite. Štúdium posvätnej teológie a kňazskú formáciu som absolvoval v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule, ktorý je zároveň teologickým inštitútom TF KU. Kňazskú vysviacku som prijal dňa 15. júna 2013 z rúk Mons. Štefana Sečku, spišského diecézneho biskupa. Od 1. júla 2013 som pôsobil ako kaplán vo farnosti Bystrany. A od 7. júla som ustanovený za kaplána v Trstenej.
    Medzi moje záľuby patrí cestovanie, dobrá kniha, PC, história, divadlo a nemecká kultúra.
    Pevne verím, že si budeme rozumieť na ceste za Pánom.