Trstenská organová jeseň 2019 – DAVID DI FIORE / USA

Nedeľa, 22. september 2019, 16. 00
Kostol sv. Martina
DAVID DI FIORE / USA

Claude Balbastre                                   Canonnade
(1724 – 1799)

Georg Friedrich Händel                     Organový koncert op. 4, č.5 F dur, HWV 293
(1685 – 1759)                                             Larghetto
                                                                           Allegro        
                                                                          Siciliana
                                                                          Gigue-Presto

Johann Sebastian                               Bach Fantázia a fúga g mol, BWV 542
(1685 – 1750)

Francois Couperin                             Messe pour les Paroisses
(1668 – 1733)                                         Fugue sur les jeux d´anches
                                                                        Récit de Chromhorne

César Franck                                         Pièce Héroique
(1822 – 1890)

Arr. Noel Rawsthorne                       Londonderry Air
(1929 – 2019)

Petr Eben                                                 Jób
(1929 – 2007) VII.                                Pokánie a prehliadnutie

John Bull                                                  Rondeau
(1562 – 1628)

Camille Saint-Saëns                            Cantabile Symphonique
(1835 – 1921)                                           z „Organovej symfónie“

Félix Alexandre Guilmant                   Final z I. Symfónie, op. 42
(1837 – 1911)

David di Fiore odštartoval svoju medzinárodnú kariéru pred 32 rokmi recitálom v Katedrále Notre-Dame v Paríži (1. marec 1987). V súčasnosti pôsobí na Katedre hudby Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde vyučuje hru na organe, dejiny organu a organovej literatúry, stavbu organa, improvizáciu, liturgickú hru a dirigovanie zboru. V Cathédrale Sainte-Croix d’Orléans vo Francúzsku a následne na festivale Vivat Vox Organi v Banskej Bystrici oslávil v roku 2017 svoj jubilejný 1000. verejný koncert. Za posledných 32 rokov vystúpil na množstve organových festivalov v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Česku a Slovensku, ako aj vo Francúzsku a Taliansku. V Severnej Amerike účinkoval na festivaloch v Kanade, na medzinárodnom Festivale v Morelia v Mexiku (najstarší organový festival na západnej pologuli), na Medzinárodnom organovom festivale v Guadalajara, na Puerto Vallarta Arts Festival a organové recitály odohral v mnohým mestách USA. Jeho diskografia obsahuje CD nahrávku francúzskej hudby Les Amoureux de l‘Orgue, slovenské nahrávky The Grand Organ of the Castle Church in Kremnica, č. 1-3 (Slovart), recitály z Graz Orgelfest, DVD z jeho recitálu v rámci Trnavských organových dní 2008 (ed. M. Walcker-Mayer) a CD nahrávku jeho koncertu v Katedrále Sv. Martina v Bratislave (Tribus musicae). Jeho nahrávka cyklu „Jób“ od Petra Ebena s recitáciou v podaní herca a speváka Kamila Mikulčíka bude čoskoro vydaná vydavateľstvom Tribus Musicae. Všetkých osem častí tohto diela dvakrát predviedol na Slovensku a raz v USA. David di Fiore bol žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Ako sólista, dirigent, korepetítor a praktický organista pôsobil v katolíckej Arcidiecéze mesta Seattle, v Národnej asociácii metodistických hudobníkov a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Od Národnej katolíckej vzdelávacej asociácie získal v Spojených štátoch ocenenie „Distinguished Graduate“. V Mexiku, v Rumunsku a na Slovensku bol ocenený za „mimoriadnu účasť“ na medzinárodných organových festivaloch. V roku 2009 získal ocenenie za svoj prínos pre organový svet a za jeho recitály, ktoré mu udelilo občianske združenie Ars Ante Portas. Americké združenie organistov (Seattle) mu udelilo vyznamenanie za jeho prínos k medzinárodnému šíreniu umenia.