Cestári vlastného života

Neviem, ako to napísať… za čo sa modliť?

Mohol by som napísať pekné a poetické slová o advente, ako čase prípravy na Vianoce alebo niečo sladké, ako sa hovorí.

No život je aj o inom a nechcem, aby som odbil písanie úvodníka rečami a slovami, ktoré idú ponad hlavy.

Poďme teda rovno k veci. Rodiny a vzťahy. Ak na začiatku príde mladý človek a hľadá ženu, ktorá mu je teraz po vôli a páči sa mu bez ohľadu na jej vieru, nemôže chcieť, aby sa zmenila, keď celé detstvo strávila v rodine, kde Boh bol iba možnosťou, o ktorú možno v núdzi zakopla jeho babka, keď jej nezaberal Acylpyrín. Inak sa na Boha pozeralo ako na dobráka, ktorého si niekto vymyslel, ako Cirkev a úspešne s ním obchoduje ako s reklamným – navyše nejestvujúcim – artiklom viac ako dvetisíc rokov. Cirkev je tak v základoch zlodejská inštitúcia presiaknutá korupciou, ktorá nikdy nikoho z ich rodiny nepritiahla k Bohu a ani k sebe. Veď tu má aj dôkazy – križiacke výpravy a všeličo iné.

Skúsiť morálne žiť, hoci len podľa svedomia sa dá ľahko odložiť na starobu alebo na potom, podobne, ako pacient chorý v pandémii v ťažkom stave položí otázku záchranárom, lebo je v ťažkom stave a volal záchranku: „Ktorá vakcína je najlepšia?“ Už nijaká. Lebo treba iné lieky a prostriedky na udržanie jeho života. Odložil dôležitú starostlivosť o svoje zdravie.

Alebo stačí, aby ma budúci (aj to možno) svokor pochválil, že to viem v oblasti vzťahov alebo vo svojej práci a ocení moje schopnosti lacnou chválou? A už nemám na osobu, s ktorou budem celý život dlhšie, ako so svojimi topánkami, nijaké nároky? Stačí mi terajšia radosť? Ani sobáš netreba…

A tak to je aj bolo naopak – v prípade dievčaťa, hľadajúceho muža do manželstva.

Ak ide o agresívneho človeka, treba hneď riešiť aj právne jeho eskapády a agresivitu. Osobne a neodkladne. Ak vidíte násilie v rodine, hneď sa obráťte na inštitúcie mesta alebo našej farnosti.

Nemodlime sa tak o zázraky – aby to či ono nebolo – ale aby sme mali odvahu proti tomu sa postaviť. Nie rečami a zlosťou, ale pokojným a rozhodným slovom a skutkom v spolupráci so spravodlivými zákonmi a podporou obete akéhokoľvek druhu nespravodlivosti.

O to sa modlime.

Juraj Spuchľák, dekan