Karmelská Panna Mária, naša patrónka II.

          Podľa tradície sa vtedajšiemu generálnemu predstavenému Simonovi Stockovi v noci z 15. na 16. júla 1251 zjavila Panna Mária v sprievode anjelov. Panna Mária mu podala škapuliar hnedej fary a povedala: „Prijmi, najmilší synu, škapuliar tvojho rádu ako znak môjho bratstva, výsadu pre teba a všetkých karmelitánov. Kto v ňom zomrie, nebude trpieť vo večnom ohni. Je to znak spásy, záchrana v nebezpečenstvách, znamenie pokoja a večného záväzku.“ Sv. Šimon Stock po tomto zjavení založil Bratstvo nerehoľných Členov, vďaka nim Šíril úctu k Panne Márii Karmelskej a k svätému škapuliaru po celom svete. Najvýznamnejším dňom rehole sa stal 16. júl 1726, lebo spomienka Preblahoslavenej Panny Márie sa začala sláviť aj v rímskom kalendári.
          Čo je škapuliar? — pochádza z latinského slova scapula – lopatka, označuje pôvodne časť odevu, vlastne pruh látky splývajúcej cez prsia a chrbát dole ako zástera. Je bežnou súčasťou rehoľného oblečenia nielen karmelitánov. Praktický škapuliar pozostáva z dvoch malých kúskov látky, spojených dvoma stužkami. Obvykle je na nich znázornené zjavenie Panny Márie Karmelskej a obraz Panny Márie s Ježiškom. Škapuliar sa prijíma zvláštnym obradom len raz  odovzdával ho kňaz, diakon alebo iná poverená osoba. Plátenný škapuliar môže nahrádzať medailón, na ktorom je vyobrazené Srdce Ježišovo a obraz Panny Márie Karmelskej.
          Dejiny karmelitánskeho ška-puliara sa začínajú v 12. st. Duchovní synovia proroka Eliáša viedli na hore Karmel život zasvätený modlitbe. Nosili posvätný škapuliar ako dar Božej Matky. Nazývali sa bratmi Najsvätejšej Panny Márie z hory Karmel. Cirkev uznala pravidlá ich života a tým dala právny začiatok karmelitánskeho rádu. Rád sa rýchlo rozvíjal a vyznačoval sa príkladným životom jeho členov.
          Najsvätejšia Panna Mária sa zjavila aj pápežovi Jánovi XXII., ktorý bulou Sacratissimo uti culmina (Najsvätejšie kiež vrcholí) z 23. februára 1322 oznámil zjavenie Panny Márie. Panna Mária sľúbila hojné milosti a spásu tým, ktorí patria do rádu svätého škapuliara a zachovávajú Čnosť čistoty podľa stavu a modlia sa za Cirkev. Nakoniec sľúbila mimoriadnu milosť, známu pod názvom »sobotná výsada“: „Ja, ich Matka, ich v prvú sobotu po smrti vyslobodím z očistca a zavediem na vrch večného života.“
          Apoštolská stolica zaradila škapuliar medzi sväteniny. Svojou mocou potvrdila výsady Škapuliara, opierajúc ich účinnosť o modlitby celej Cirkvi. Škapuliar sa popri ruženci stal jednou zo základných mariánskych pobožností. V súčasnosti je pobožnosť k posvätnému škapuliaru známa nielen v Európe, ale na celom svete. Treba pripomenúť, Že pápež Ján Pavol II. nosil posvätný škapuliar od detstva.

LIPTÁK, M., MATEJ, J.: Aká si prekrásna… 2018, s. 136 – 140,.